Akşam Liselerine geçiş nakil işlemleri

Ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitiren öğrenciler, beceri ve yetenekleri doğrultusunda Liseye yerleştirmeye esas puanla ve/veya beceri/yetenek sınav puanıyla tercihleri doğrultusunda Lise düzeyi eğitim kurumlarına (ortaöğretim) geçiş yaparlar.

Özel Akşam Liselerine Hangi Lise programlarından geçiş yapılabilir.

Özel Akşam Liselerine E-Okul üzerinden yapılan nakil işlemleri bazı şartlara bağlıdır.

Öncelikle Özel Akşam Lisesine Nakil olabilmek için aşağıda sayacağımız şartlardan en az bir tanesini taşıyor olmanız gerekmektedir.

  • Daha önce okuduğunuz lisede örgün eğitim hakkınızın bitmiş olması şartı. (2 sene üst üste sınıfta kalmak)
  • Örgün eğitim ve öğretime devam ederken 18 yaşından gün almış olması.
  • Örgün eğitim ve öğretim hakkını kaybettikten sonra, yaşı kaç olursa olsun halen kaydı bir lisede olan öğrenciler.
  • Açık öğretim lisesi, Mesleki açık öğretim lisesi, Açık öğretim İmam hatip lisesi gibi okullardan her hangi birisinde kaydınızın olması.

Özel Akşam Liselerine Hangi Tür Lise Programlarından Nakil Geçişleri Yapılabilir.

   * Örgün eğitim ve öğretim hakkını kaybeden, ya da 18 yaşını dolduran öğrenciler, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinden özel akşam liselerine nakil ile geçiş yapılabilir. E-okul üzerin de kayıtlı oldukları sınıftan başlayarak devam ederler.

   * Örgün eğitim ve öğretim hakkını kaybeden, ya da 18 yaşını dolduran , Anadolu Lisesi öğrencileri özel akşam liselerine nakil ile geçiş yapılabilir. E-okul üzerin de kayıtlı oldukları sınıftan başlayarak devam ederler.

   *  Örgün eğitim ve öğretim hakkını kaybeden, ya da 18 yaşını dolduran , İmam Hatip Lisesi öğrencileri özel akşam liselerine nakil ile geçiş yapılabilir. E-okul üzerin de kayıtlı oldukları sınıftan başlayarak devam ederler.

   *  Örgün eğitim ve öğretim hakkını kaybeden, ya da 18 yaşını dolduran , Tüm Genel Lise statüsünde olan lise öğrencileri özel akşam liselerine nakil ile geçiş yapılabilir. E-okul üzerin de kayıtlı oldukları sınıftan başlayarak devam ederler.

   * Her hangi Özel Akşam Lisesinde ki bir öğrenci istediği takdir nakil yolu ile başka bir Özel Akşam Lisesine nakil geçiş yapabilir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİNDEN AKŞAM LİSELERİNE GEÇİŞ VE NAKİLLER

   * Açık öğretim lisesi öğrencisi istediği zaman aralığında Özel Akşam Liselerine geçiş yapabilir.

Açık öğretim liselerin de kredili sistem vardır. Akşam liselerinde kredili sistem yoktur. Sınav sistemi vardır. Birinci dönem iki, ikinci dönem iki olmak üzere yılda dört defa sınava tabi tutulurlar.

Açık öğretim liselerinde dönem vardır. Akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır. Her haziran ayında okulların kapanması ile bir sınıf geçilebilir.

Eğitim ve öğretimine açık öğretim lisesinde devam eden bir öğrencinin, belirli aralıklarla girdiği sınavlardan topladığı kredi, öğrencinin akşam lisesine geçişinde hangi sınıftan başlayacağını belirler.

   * Mesleki Açık öğretim lisesi öğrencisi istediği zaman aralığında Özel Akşam Lisesine geçiş yapabilir.

    * Açık öğretim imam hatip lisesi öğrencisi istediği zaman aralığında Özel Akşam Lisesine geçiş yapabilir.