Açık Öğretim Liselerinden Akşam Liselerine Geçiş

Açık Öğretim Liselerinde öğrenim gören öğrencilerimiz eğer Özel Akşam Liselerine geçeceklerse,  07 Aralık 2019 Cumartesi ve 08 Aralık Pazar günü yapılan 1. Dönem sınav sonuçları  02 Ocak 2020 günü açıklandıktan sonra tasdiknamelerini alarak Akşam liselerine kayıtlarını oluşturabilirler.

Açık öğretim liselerinden Özel Akşam Liselerine geçiş yaparken kredi toplamı 0 – 48 arası olanlar lise 1. Sınıfa, kredisi 48 – 96 olanlar lise 2. Sınıfa, kredisi 96 – 144 arası olanalr lise 3. Sınıfa, kredisi 144 – 192 arası olanlar lise 4. Sınıfa kayıt yaptırabilirler.

 

Açık öğretim liselerinde kredili sitemde okuyan öğrenciler, akşam liselerine geçiş yaptıklarında artık kredilerin bir anlamı kalmaz. Akşam liselerinde kredili sistem yoktur. Sınıf geçme sistemi vardır. Kredilerinin karşılığı olan sınıflara kayıt olan öğrenciler, başarılı oldukları durumda her sene bir sınıf geçerek mezun olurlar.

 

Akşam liselerinin en güzel özelliği yaş üst sınırının olmamasıdır. Diyelim ki 5 yıl, 10 yıl boyunca açıköğretim lisesine gittiniz. Yüz yüze eğitim olmadığı için başarı olamadınız yada vakit bulamadınız.. Yaşınız kaç olursa olsun, akşam lisesine geçiş yaparak kaldığınız sınıftan başlayarak devam edebilir ve lise mezunu olabilirsiniz.

 

Diyelim ki akşam lisesine kayıt oldunuz. Örneğin lise 2. Sınıftan başladınız. 3. Sınıfa geçtiniz. İşleriniz ya da maddi durumunuz bozuldu. Ya da özel sebeplerden dolayı artık akşam lisesine devam edemeyeceksiniz. Bu durumda isterseniz naklinizi açık öğretim lisesine aldırabilir, akşam lisesindeki kaydınızı dondurabilir, imkanlarınız düzeldiğinde tekrar akşam lisesine geçiş yapabilir, akşam lisesinde dondurmuş olduğunuz kaydınızı aktif hale getirerek tekrar ara verdiğiniz sınıftan devam edebilirsiniz.

 

Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesi olarak, binlerce mezun vermiş, her koşulda, her türlü zorluklarda öğrencilerinin yanında olmuş, maddi ve manevi konularda desteklemiş ve desteklemeye devam edecektir.