Askerlik Tecil İşlemleri

  Akşam Lisesini bitirmeye yakın zamanda erkek öğrencilerde bir telaş başlar, "askerliği ne yapacağım" diye. Kimi istekle askere gitmek isterken kimi gitmek istemez, kimi de geç gitmek ister. Bu yazımızda askere gitmeyi ertelemek yani tecil ettirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olalım. Liseyi bitirir bitirmez askere gitmek çoğu insanın istemediği bir şeydir. Zaman kazanmak, işe girip para kazanmak ya da üniversiteye hazırlanmak gibi nedenlerden dolayı erkek arkadaşlar liseyi bitirince askerliği tecil ettirmek istiyorlar genellikle.

        Daha önceki yazılarda da bahsettiğim gibi öğrencilik devam ettiği sürece 29 yaşına kadar askerlik tecil edilebilir, ertelenebilir. Fakat lise bittikten bir süre sonra askerlik kağıdı geldiğinde okul ile hiçbir ilişkiniz yoksa bunu askerlik şubesine bizzat giderek halletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yoklama kaçağı durumuna düşebilir ve GBT sorgulamalarına takılabilirsiniz. Ayrıca yoklama kaçağı gibi durumlarda para cezası var artık.

 

         Askerliği tecil ettirmek için gerek bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidip gerekli evraklarla tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu belgeler, diploma, fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi oluyor genelde. Bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinin sizden tecil için hangi belgeleri istediğini bizzat öğrenebilirsiniz.

         Liseyi bitirmiş bir kişi diplomasıyla 3 yıl askerliği tecil ettirebilir, yani erteleyebilir. Bu sürede üniversiteye girerse eğer bulunduğu okul tecil işlemlerini yapar ya da okuldan öğrenci belgesini alıp bizzat kendisi askerlik şubesinde tecil işlemlerini yapabilir.

 

 

Özel Umut Akşam Lisesi     - Ümraniye Akşam lisesi - Sancaktepe Akşam Lisesi - Çekmeköy Akşam Lisesi - Ataşehir Akşam Lisesi