Akşam Lisesinin Hayatımıza Kattıkları

Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması, sanayileşmesi, ileri gitmesinin yolu eğitimden geçer. Her anne baba isterki çocukları en iyi şartlarda okusun, en güzel okullarda ve en kaliteli eğitimi alsın.  Ancak çoğu zaman bu dilek düşünceden öteye gidemiyor.  Gerek ekonomik şartlar, gerek coğrafi şartlar, gerek bazı ailevi nedenler,gerek devlet politikası,  gerek toplumsal bazı olaylar nedeni ile çocuklarımıza bu eğitimi veremiyoruz, verdiremiyoruz. Günümüzdeki çarpık eğitim nedeni ile sürekli çocuklar bir yarış ve bocalama içindeler. Sürekli değişen eğitim sitemi kafaları karıştırmakta ve yerli yerine oturmamaktadır. İşte bu sebeptendir ki bazı çocuklarımız zorda olsa ilk öğretim dönemini atlattıktan sonra lise döneminde bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Ya çok zeki olacaksın, ya çok paran olacak. Yoksa devletin seni mecbur kıldığı bir liseye başlamak zorundasın.

 İşte sıkıntılar bu dönemde başlıyor. Öğrenci öncelikle kaliteli  bir liseye başlayamıyor. Farklı coğrafyadan gelen ve kentte birleşen bu öğrenciler bir birlerine uyum sağlayamıyor. Farklı aile yapılarına sahip olan bu öğrenciler zamanla kendilerine o okulda yer bulamıyor ve başarısız oluyor. Devlet demiş ki sevgili öğrencim sen lisede iki sene sınıfta kalırsan örgün eğitim hakkını kaybedersin. Ya açık liseye gideceksin. Ya akşam lisesine gideceksin, yada okumayacaksın. Aynı zamanda da demiş ki sen lise mezunu olmazsan ehliyet alamazsın, emlakçı olmazsın, bir sürü meslek dallarını yapamazsın, kpss ye giremezsin kamu personeli olamazsın.

Çocuğunun geleceğinden endişeye düşen anne baba bu kez arayışa girer. Bari çocuğum en azından lise mezunu olsun der. Tüm imkanlarını seferber eder. İşte bu aşamada Özel Akşam Liseleri anne ve babaların imdadına yetişen okullardır. Çocuğunun geleceğinden endişe eden anne baba şöyle der.

Tamam ben çocuğumu özel akşam lisesine verdim. Orda okuyup mezun olur da üniversiteye giremezse ne olacak. Ben çocuğumu o zaman gündüzleri meslek edineceği bir işe vereyim yada bir meslek kursuna, akşamları da Özel Akşam Lisesinde okusun. Çocuğum hem lise mezunu olur, hem çalışmış olur, hem bir meslek edinmiş olur.

İşte bu nedendir ki Özel Akşam Liseleri eğitim sitemimizin vaz geçilemez bir ünitesi, ailelerimizin ve çocuklarımızın köprüden önceki son çıkışıdır.

Bizde     Özel Umut Akşam Lisesi Olarak diyoruz ki; Eğitime farklı bakan anlayışımızla, çocuklarınız çocuğumuzdur ilkesi ile, devletimizin ve milletimizin geleceği, istikbali, bekası için, daima yanınızda, daima arkanızdayız.